Mgeneracja.pl – Portal biznesowo finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Fiskus uważa, że samodzielne skręcanie papierosów to fikcja

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

W naszym kraju wciąż funkcjonują punkty handlowe, które oferują kupującym artykuły umożliwiające samodzielne robienie papierosów na własny użytek. Działanie nazywane potocznie skręcaniem papierosów jest nawet o połowę tańsze niż tradycyjne. Ministerstwo Finansów w dalszym ciągu próbuje znaleźć rozwiązanie tego problemu, ale końca tych rozmyślań nie widać.

Szacunki branży tytoniowej pokazują, że rynek produkowanych w ten sposób papierosów stanowi już prawie połowę tradycyjnego. Wyjaśniając, biznes opiera się na tym, że handlowcy udostępniają konsumentom specjalną maszynę, w której można samemu skręcać sobie papierosy z tytoniu. Tytoń i bibułki można nabyć w tym samym punkcie. Są jednak przypadki, że właściciel sklepu oferuje klientom cygara, które ci zamiast wypalić, wykorzystują znajdujący się w nich tytoń do skręcania papierosów. Często są to cygara kolekcjonerskie, które według prawa nie spełniają definicji cygara i nie są opodatkowane akcyzą.

W ostatnich latach organy podatkowe przychylały się ku interpretacji, że skręcanie papierosów na własny użytek nie stanowi naruszenia prawa, ponieważ nie jest to produkcja w rozumieniu polskich i unijnych przepisów o podatku akcyzowym. Ostatnio jednak resort finansów zmienił zdanie i twierdzi, że jest to fikcja, której celem jest oszczędzanie w zakresie podatkowym.

Potwierdza to stanowisko wiceministra finansów Jacka Kapicy i jego odpowiedź na interpelacje poselską nr 264040. Wyraził on w niej opinię, że sprzedawanie klientom maszyn do skręcania papierosów z nabytego tytoniu do palenia lub suszu tytoniowego należy uznać za obejście obowiązujących przepisów prawnych. Jego zdaniem, w takim przypadku rzeczywiście chodzi o produkcję i sprzedaż papierosów.

Wiceminister Kapica oświadczył również, że resort finansów pracuje nad wypracowaniem rozwiązań prawnych, które umożliwią wyeliminowanie z rynku tego typu praktyk.

Niektóre organy podatkowe, jeszcze przed wejściem w życie zmienionych przepisów, znalazły sposób na zmyślnych przedsiębiorców. Jako przykład może posłużyć interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dn. 13 czerwca 2014 r. Wystąpił o nią przedsiębiorca udostępniający maszynę do samodzielnego skręcania papierosów i handlujący także cygarami. Izba skarbowa uznała, że faktycznie przedsiębiorca sprzedaje konsumentom tytoń do palenia, który jest opodatkowany niższą stawką niż papierosy. Jego celem jest więc odniesienie korzyści podatkowej, ponieważ akcyza nałożona na cygara jest znacznie niższa od tej, którą obciążone są papierosy. Dodatkowo izba podkreśliła, że na mocy przepisów akcyzowych cygara powinny być przeznaczone do palenia w stanie niezmienionym.

W ubiegłym miesiącu resort finansów opublikował projekt zmian rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku oznaczania znakami akcyzy. Na jego podstawie do 31 grudnia 2016 r. taki obowiązek nie będzie dotyczył cygaretek i cygar.

Joanna Walerowicz

mgeneracja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *