Mgeneracja.pl – Portal biznesowo finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Kwartalne rozliczenie PIT i VAT jest lepszym rozwiązaniem?

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Coraz więcej małych podmiotów gospodarczych decyduje się na rozliczenie podatkowe co trzy miesiące. Dzięki temu mają mniej zobowiązań, a płynność finansowa znacznie się poprawia.

Zgodnie z danymi resortu finansów jeszcze sześć lat temu jedynie 3 proc. przedsiębiorców odprowadzało zaliczkę na podatek dochodowy w rytmie kwartalnym. W ubiegłym roku ten poziom wzrósł do 6 proc.

Główną niedogodnością związaną z kwartalnym trybem odprowadzania zaliczek jest konieczność bardziej szczegółowego planowania przepływów pieniężnych. Firma musi być bowiem prowadzona w taki sposób, aby na początku każdego kwartału nie zabrakło pieniędzy niezbędnych do opłacenia zaliczek z trzech miesięcy. Przy płaceniu zaliczki na podatek co miesiąc wystarczy posiadać określoną miesięczną kwotą.

Jednak oczywiste jest, że kwartalne rozliczenie ma znacznie więcej plusów. Przede wszystkim przedsiębiorca dysponuje większymi pieniędzmi, dzięki czemu ma bardziej spokojną sytuację, gdy część klientów opóźnia się w płatnościach. Ma to znaczenie także przy zakupie towarów potrzebnych do działalności gospodarczej. W wielu przypadkach dostawcy dają wyższe upusty przy zakupie większej ilości za wyższe kwoty, takie można zgromadzić właśnie rozliczając się kwartalnie. Niezaprzeczalnie, plusem jest także oszczędność czasu bowiem comiesięczne wypełnianie formularzy dla urzędu skarbowego pochłania przedsiębiorcy więcej czasu niż co trzy miesiące.

Jeszcze więcej korzyści dają kwartalne płatności podatku VAT. Wówczas także poprawia się płynność finansowa, zwiększa się swoboda przy potrącaniu daniny naliczonej oraz jest mniej biurokracji. Dotyczy to głównie zmniejszenia liczby deklaracji VAT do 4 w roku zamiast 12, co wiąże się automatycznie z mniejszą liczbą ewentualnych korekt w tych deklaracjach.

Zmiana trybu rozliczania PIT może nastąpić tylko raz w roku, z kolei w przypadku VAT taką zmianę można zrealizować cztery razy w roku.

Joanna Walerowicz

mgeneracja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *