Mgeneracja.pl – Portal biznesowo finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Ministerstwo Finansów chce, aby większymi przywilejami cieszyli się tylko duzi podatnicy

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Ministerstwo Finansów chce nagradzać uczciwe przedsiębiorstwa dodatkowymi przywilejami. Chodzi jednak o firmy, które zatrudniają kilkaset pracowników. W opinii niektórych ekspertów takie działanie sugeruje dyskryminację mniejszych podmiotów.

Ministerstwo Finansów jest na końcowym etapie prac nad projektem ustawy o administracji podatkowej, w której jednym z założeń ma być wdrożenie instytucji autoryzowanego podatnika. Zdobycie takiego statusu oznaczałoby dla przedsiębiorcy jednoczesne otrzymanie wielu przywilejów. Mógłby on liczyć na wstrzymanie realizacji decyzji do chwili uprawomocnienia się orzeczenia sądu administracyjnego, skuteczniejsze odzyskanie podatku lub nadpłaty czy skrócenie czasu trwania kontroli. Nowe przepisy w pierwszej kolejności miałyby obejmować największe firmy, np. spółek zatrudniających co najmniej 1000 osób i odprowadzających 10 mln zł podatku lub mniejszych podmiotów zatrudniających 100 pracowników i uiszczających 2 mln zł daniny. Wszystkich podatników mają dotyczyć wyłącznie zmiany w oprocentowaniu odsetek.

Podobne propozycje przedstawiło Ministerstwo Gospodarki, które w upublicznionych w ubiegłym tygodniu rekomendacji do projektu ordynacji podatkowej sformułowało koncepcje karty rzetelnego podatnika. Fiskus jej posiadaczowi miałby zwracać terminowo podatek VAT i nie dokonywać u niego kontroli z wyjątkiem doraźnych. Taki podatnik mógłby też załatwiać sprawy w terminie ustalonym z urzędem.

Za pakiet takich przywilejów uczciwy przedsiębiorca musiałby w zamian zapewnić fiskusowi stały wgląd do ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w postaci elektronicznej. Problem jednak jest taki, że ta propozycja resortu gospodarki jest skierowana głównie do większych podatników.

Takie rozwiązanie wzbudza wątpliwości ekspertów.

Monika Ławnicka, doradca podatkowy i menedżer w Accreo mówi, że najwięcej tych wątpliwości dotyczy ograniczenia grupy podmiotów mających możliwość ubiegania się o taki status do dużych podmiotów, zatrudniających dużą liczbę pracowników i uiszczających wysokie kwoty podatku, czyli wypracowujących wysokie dochody. Jej zdaniem wprowadzenie takich warunków może być dyskryminujące zwłaszcza względem małych, lecz rzetelnych podatników.

Według Mariusza Korzeba, doradcy podatkowego i eksperta Pracodawców RP, jeśli ustawodawca chce budować zaufanie obywatela do państwa, to nie powinien kategoryzować przedsiębiorców na dużych i małych. Dodaje też, że w tej sprawie powinny zostać uwzględnione zasady demokratycznego państwa wynikające z Konstytucji, a zwłaszcza zasada równości wobec prawa.

Jednocześnie eksperci podatkowi zastrzegają, że z ostateczną oceną należy poczekać, aż resort finansów ujawni szczegóły swoich rozwiązań.

Joanna Walerowicz

mgeneracja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *